• +420 604 714 110
  • martin.martikan@seznam.cz

Vertikální zahrady jako dokonalé řešení pro nedostatek zeleně

Vertikální zahrady graseko

Krásný květinový záhon, trávník nebo květinový panel v kamenné džungli je nepochybně velkou radostí jak pro děti, tak pro dospělé. Živé rostliny i voda z městských fontán pomáhají nejen zlepšit náladu, zmírnit stres, ale také a dokonale čistí vzduch. Vertikální zahrada je módní trend, který je skvělým východiskem pro neobvyklé řešení, jenž vyžaduje kompaktní velikost a schopnost umístit obrovské množství kvetoucí zeleně na svislou stěnu.

Jak vznikly vertikální zahrady

Vertikální zahrada má původ již ve starém Babylonu. V současné době se tyto zahrady stávají velmi oblíbeným designovým doplňkem. Francouzský designér a botanik Patrick Blanc dal novému způsobu pěstování zeleně tuto zahradnickou metodu, která objevila obrovské množství druhů tropických rostlinných podrostů, které mohou růst nejen vertikálně, ale také za slabého světla a prakticky bez půdy. Díky tomuto zjištění se objevila myšlenka zasadit rostliny na povrch, kde by bylo něco, co by se mohlo u kořenů zachytit a poskytnout živinu. Neobvyklý a originální vynález tohoto francouzského botanika umožnilo vytvořit jakoukoli rovinu, zelenkavou kompozici a kvetoucí rostlinné obrazy, které se v průběhu let neustále mění.

Co je zajímavé na vertikálních zahradách

Nejprve je třeba poznamenat, že přítomnost zelených zdí významně proměňuje interiér budov a exteriér budov pro různé účely. Jedná se o druh přírodního designu, který je nyní stále více žádán ve svých umělých formách. Pokud před stovkami let vertikální zahrady samostatně objímaly architekturu v jakékoliv podobě, stěny byly pokryty mechy a vinnou révou vůlí přírodních sil, dnes se lidé již snaží vytvořit něco takového, aby ozdobili zašedlou fasádu domu, oživili kancelářské prostory, zpříjemnili pobyt na terasách a veřejných prostranstvích.

Výhody vertikální zahrady

Především zvýšená estetika a neobvyklost tohoto konstrukčního prvku okamžitě upoutá svou pozornost. Vertikální zahrady mohou mít jakoukoli barvu a tvar, mohou být uspořádané ve formě vzoru, mohou ozdobit jakýkoli svislý povrch. Také údržba je velmi jednoduchá a snadná. Jsou snadno vytvořitelné a demontovatelné, nevyžadují zvláštní péči a také dokonale zapadají do jakéhokoli architektonického souboru.

Jak realizovat vertikální zahradu

Nejvhodnějším místem pro vytvoření vertikální zahrady je jakýkoli volný prostor na zdi, nejlépe umístěný v místnosti bez průvanu as rovnoměrným osvětlením. Ve spodní části zdi zdobené vertikální zahradou se doporučuje umístit podnos pro shromažďování vody.

Složitější verze realizace vertikální zahrady předpokládá, že ke zdi je připevněna kovová nebo dřevěná konstrukce nebo spíš mřížka s buňkami. Velikosti buněk se musí přesně shodovat s velikostmi květináčů v nich umístěných. Samozřejmě je možností několik. O vhodnosti realizace vertikální zahrady je možné se informovat u odborníků, kteří se právě vertikálními zahradami zabývají. Každý projekt je individuální a do každého prostoru je vhodná jiná verze vertikální zahrady. Ovšem vždy se jedná o velmi dokonalý projekt, který oživí prostor nejen venku, ale i uvnitř budovy.