• +420 604 714 110
  • martin.martikan@seznam.cz

Ošetření dřevěné podlahy lakem nebo olejem

Zděný domek

Pokud se právě rozhodujete, zda ošetřit dřevěnou podlahu lakem či olejem je zapotřebí si ujasnit několik hledisek. To, zda je vhodnější použití laku nebo oleje není zcela jednoznačné. Odborníci, jež pracují roky se dřevem, mají rozličný pohled na tento způsob ošetření. Volba povrchové úpravy dřevěné podlahy bude odvislá nejen od osobního vkusu a finančních možností konečného uživatele, ale i na požadavcích na provoz a náročnost následné údržby. Celkový vzhled interiéru a vytvoření příjemné domácí atmosféry bude hrát rozhodně velkou roli.

 

Obecné pravidlo

Dřevěná podlaha, která je napuštěná olejem, uchovává přírodní vzhled dřeva a působí příjemněji na pohled, nežli podlaha lakovaná.

FINAL FLOOR

Finanční náročnost ošetření

Olejová varianta je finančně náročnější než lakování. Vyžaduje i složitější následnou údržbu. Na druhou stranu však existují vytvrzovací oleje, které po napuštění dřeva vytvoří odolnou povrchovou úpravu podlahy, čímž se usnadní další údržba. Práce s vytvrzovacími oleji je pracná a složitá pro běžného uživatele. Je tedy namístě svěřit tento úkol specializované firmě.

 

Výhody lakování

Pokud zvolíte lakování dřevěné podlahy, můžete počítat se snadnější provozní údržbou. Výhodou laku je jeho snadná aplikace, kterou zvládne v podstatě kdokoliv. Jedná se o tradiční způsob povrchové úpravy dřevěné podlahy. Na trhu se nachází množství různých typů laků, ať už na bázi rozpouštědel nebo vodou ředitelných. Můžete vybírat z řad lesklých i matných verzí. Nevýhodou se jeví složitější renovace lakované podlahy. Takovou podlahu musíte zprvu vybrousit, tzn. odstranit původní lak, a teprve poté můžete znovu lakovat nebo použít jiný prostředek povrchové úpravy.

 

Nové technologie na trhu

Výrobci přípravků pro ošetřování dřevěných podlah se snaží neusnout na vavřínech a neustále vyvíjí nové technologie pro povrchní úpravu podlah. Vzniká tak řada produktů nejen ve skupině laků, ale i olejů, které se svou konzistencí blíží ideálnímu přírodnímu vzhledu. Výrobci chtějí dosáhnout nejen snadné aplikace, ale i jednoduché provozní údržby. Voskové oleje či ultramatné laky na vodní bázi se tak staly moderními produkty, jež jsou výsledkem dlouholetých testování.

 

Doporučení na závěr

Dřevo je přírodním materiálem se specifickými nenahraditelnými vlastnostmi, které je zapotřebí respektovat. Při povrchové úpravě, ať už olejem nebo lakem, si musíte uvědomit, že úpravou se mění nejen vzhled, ale i způsob provozní údržby. Ošetřování dřevěné podlahy ovlivňuje její životnost. V místnostech, kde probíhají velké změny vlhkosti, je zde nižší provozní zatížení a velký důraz je kladen na dokonalý přírodní vzhled podlahy, se obecně doporučuje varianta olejovaného povrchu. Lakovaný povrch je vhodný do místností s požadavkem na protiskluzové vlastnosti. Obvykle je těchto místnostech i větší provozní zatížení.