• +420 604 714 110
  • martin.martikan@seznam.cz

Je čas na malování

Mnozí z nás si rádi pohrávají s myšlenkou, že by celý byt chtěl nový kabát. Nejen novými dekoracemi oživíme interiér, ale zejména malováním nebo tapetováním může být náš byt dokonalým ztvárněním pohodového domova. Jde samozřejmě také o styl a určitou módnost, ale pokud si necháme dobře poradit, můžeme z šedivé a nemoderní klícky udělat skvělý byt.

Rychlé a efektivní malování

Jestliže jsme se rozhodli pro výmalbu celého interiéru, musíme mít na paměti několik jasných bodů, které nám nejen ulehčí práci, ale které jsou také důležité pro další postup práce. Jde zejména o představu, jakou barvou bychom vlastně chtěli mít stěny vymalované a před každou prací je nutné stěny řádně očistit. Jen tak bude výsledek dokonalý a my budeme spokojeni. Ještě jedna zásadní věc je důležitá, a to, zda se rozhodneme malovat svépomocí nebo si raději pozveme profesionální malířskou firmu. Záleží samozřejmě na okolnostech a také jistě na financích, ale pokud si do celé akce jednoduše netroufneme nebo pokud nemáme z pracovních důvodů čas, objednáme si spolehlivé malíře.

 

Malířství Brno Procházka

Příprava aneb co budeme potřebovat

Malování vlastními silami nás bude stát trochu víc úsilí a námahy než kdybychom si pozvali malíře, s tím musíme počítat. Musíme byt také vyklidit nebo připravit na celou záležitost tak, abychom posléze nemuseli tolik uklízet. Mnohým z nás totiž vstávají vlasy hrůzou na hlavě již při vyslovení slova malování, protože si to všichni většinou spojí právě s dokonalým nepořádkem po celé akci.

Musíme si také opatřit krycí folii na podlahu, ale i na nábytek, který nemusíme hned vystěhovat do jiné místnosti. Někdy postačí jej dát doprostřed a přikrýt právě zakrývací fólií. Dalšími společníky pak budou válečky, štětce, pásky, štafle a samozřejmě barva. Nepohrdneme také oblíbenou malířskou čepicí, která zdobila hlavu každého malíře.

Co jiného bude užitečné při malování?

K očištění stěny, která je například mastná nebo jinak flekatá a také ke stěně, která je popraskaná budeme potřebovat nivelační směs a brusný papír. Tímto pak můžeme praskliny, díry a jiné dutiny ve stěnách zakrýt. I obyčejné škrábance je nutné vyhladit, protože by nám pak jen doslova hyzdily celou snahu malování. Pokud pak ještě stěna vykazuje již zmíněnou mastnotu nebo šmouhy, přijdou na řadu mýdlo, mycí prostředek na mytí nádobí, voda a houbičky. To vše se stane nezbytným, když jsou stěny rozmazané, mastné a kde najdeme jiné viditelné nečistoty.

Výběr barvy

Při výběru barvy pro malování stěn je třeba věnovat pozornost nejen barvě, ale také jejímu typu. Pokud jde o barvu, kterou si vybereme v závislosti na našich preferencích a vlastním vkusu, barva by měla splňovat určité požadavky. Barvy mohou být odolné proti nečistotám, vlhkosti, více či méně trvanlivé a vhodné pro alergiky či malé děti. Proto není dobré podceňování těchto faktorů.

Barvy pro interiérové ​​malování jsou rozděleny do několika skupin – akrylových, vinylových a latexových emulzí. Stále častěji najdeme také směsi konkrétních typů emulzí, např. akrylát-latex a vinyl-akrylát. Akrylátové emulze jsou odolné proti oděru, vlhkosti a pracím prostředkům, při suchu se stávají světlejšími, takže se hodí například do koupelen. Latexové emulze jsou velmi trvanlivé a odolné vůči poškození, po uschnutí lehce tmavé, ale nepropouští vodu, což je skvělé. Na druhé straně stěny malované vinylovou emulzí se rychle znečišťují, ale lze je snadno umýt.

Správný odstín

Máme – li vše připraveno k malování, zbývá nám jen ten správný odstín. Musíme také brát v úvahu i to, jestli máme malý nebo naopak velký byt, jestli jsou stropy příliš vysoké nebo jestli chceme malovat chodbu nebo dětský pokoj. Správný výběr odstínu je totiž důležitým faktorem pro dokonalost našeho interiéru. Své komplexní služby nám může nabídnout právě profesionální malířská firma, která zná svou práci dokonale a může nám tak v nejistých situacích dobře poradit a posléze i vymalovat.

Červená například zlepšuje náladu a interiér oživí, žlutá doslova rozehřeje, oranžová se hodí do kuchyně a zelená uklidňuje. Všechny barvy se ale dokonale kombinují s bílou barvou, která je královnou mezi barvami.