• +420 604 714 110
  • martin.martikan@seznam.cz

I malá domácí finská sauna udělá každému radost

Finská sauna

Finská sauna se stala vhodným společníkem pro všechny, kdo chce tak trochu posílit imunitu svého těla, ale kteří si chtějí jen odpočinout a načerpat sílu. Sauna je součástí každého wellness centra a také sportovního centra. Navštívit ji tak může každý, kdo má rád nejen sport, ale i relaxaci. Ovšem finská sauna se dá dobře zrealizovat i v domě nebo dokonce v bytě. Stačí k tomu jen dobrý projekt a trochu šikovnosti.

Jaký je princip sauny

Finská sauna je místnost, kde je vysoká teplota od 80 až 120 stupňů, ale vlhkost je zde jen do 20%. V sauně se lidské tělo zahřívá poměrně rychle. Tělo vylučuje pot a s tím i škodlivé látky, navíc tak pocení chrání tělo před silným přehřátím. V sauně pobývá člověk zhruba 8 až 15 minut, ale je to individuální a záleží na jedinci. Poté se člověk musí ochladnit pod sprchou nebo v bazénku. Unikátní je i to, pokud je sauna postavena v blízkosti přírodního zdroje vody. Pak přichází odpočinek na lehátku a proces se opakuje. Záleží na každém jedinci. Každopádně je sauna dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci.

Finská sauna

Finská sauna je nyní velmi oblíbená.

Důležitý je také materiál

Mnozí si saunu představují spíše jako zahradní domeček, který je jako vystřižený z pohádky. Vůně dřeva a kouř z komína dává takové sauně ještě o něco víc originality. Dřevo je také ekologický materiál, tedy obnovitelný a je to stavební materiál jž od nepaměti. Vhodným dřevem pro stavbu sauny je například severská borovice a smrk, cedr a dřeviny, které jsou odolné proti nepřízni počasí a nevadí jim ani tuhý mráz a zima. O jeho výběru se může každý poradit s odborníky.

Finská sauna svépomocí nebo na míru

Postavit takovou saunu svépomocí není žádná věda. Je třeba mít svou představu a vědět, co od takového projektu očekávat. Je velmi nutné, nezapomenout na dostatečnou izolaci objektu. Tuto část stavby se vyplatí nepodceňovat, protože při nedostatečné izolaci dochází k úniku tepla a sauna tak ztratí svůj účinek. Jako vhodná izolace se jeví minerální nebo čedičivá vata. Ovšem i polyuretanové panely, které jsou vlastně takovým vzdáleným příbuzným klasického polystyrenu. Právě tyto izolanty jsou vhodné pro stavbu sauny.

Co se týká sauny na míru, je to možnost, jak mít originální saunu, která může být dokonalým odpočinkovým místem pro každého člena rodiny. Finská sauna může být zrealizována i v suterénu domu. V takovém případě je využitý každý centimetr místa.

Důležitá jsou i saunová kamna

Jedním ze základních a velmi důležitých faktorů pro každou saunu je samozřejmě její vytápění. Na trhu jse široký výběr saunových kamen, která si může majitel vybrat. Kamna na dřevo jsou autentičtější, ale příprava je pracnější. Výhřevnost takových kamen je ale daleko vyšší. Pobyt v sauně nám tak může zpříjemnit i praskání dřeva, které můžeme ještě umocnit například vonnými esencemi. Postačí saunové kameny, které stačí jemně pokapat třeba bylinným olejem. Polévání kamenů slouží k ovlažení horkého vzduchu. Co se týká elektrických kamen, tady jde o komfortní vybavení sauny. Mohou být dokonce i na dálkové ovládání a člověk tak má saunu připravenou již dopředu. Elektrická saunová kamna mohou být instalována kdekoli v parní místnosti, není potřeba žádný speciální základa jsou také lehčí. Všechna elektrická kamna pracují na stejném principu a mají topné prvky z nerezové oceli, které jsou zodpovědné za vytápění místnosti.