• +420 604 714 110
  • martin.martikan@seznam.cz

Betonová podlaha a jaké má výhody

<br /><b>Warning</b>: Trying to access array offset on value of type bool in <b>/data/web/virtuals/212575/virtual/www/wp-content/themes/zdenydomek/single-partner-article.php</b> on line <b>22</b><br />

V průmyslových a výrobních halách, v nákupních centrech, ale i v garážích či obytných budovách se člověk může setkat s betonovými podlahami. Jsou to velmi odolné podlahy s dlouhou životností, které mají také přijatelnou cenu. Ovšem může se stát, že vlivem opotřebení nebo zvýšenou zátěží či nesprávným poměrem betonové směsi dochází k praskání betonu, k výmolům či prašnosti. Tyto nedostatky je třeba ihned odstranit, aby se nerozšířily dál.

Údržba podlah Praha

Betonová podlaha má řadu výhod

Betonové podlahy a jejich výhody

Ve srovnání s dřevěnými podlahami mají betonové podlahy vyšší pevnost a odolnost. Jsou méně citlivé na mechanické namáhání a vynikající odolnost vůči nepříznivým provozním podmínkám. Při úpravě betonové podlahy v soukromé nebo průmyslové výstavbě získávají spotřebitelé tohoto materiálu řadu výhod:

  • odolnost vůči zátěži
  • možnost pokládky moderních dekorativních prvků na betonový povrch
  • odolnost vůči tvorbě plísní a jiných mikroorganismů
  • bezpečnost z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí
  • odolnost vůči chemikáliím
  • odolnost vůči vlhkosti
  • praktičnost a udržovatelnost
  • snadná údržba
  • přijatelná cena

Betonové podlahy mohou být vyztužené nebo nevyztužené. Odborníci doporučují vyztužení betonových podlah v každém případě, i když místnost nemusí mít vysoké zatížení. V posledním desetiletí bylo velmi populární vyztužování betonu ocelovými vlákny, zvyšující se ukazatele betonu, jako je odolnost proti oděru, odolnost proti trhlinám a lomová houževnatost, rázová a únavová pevnost, pevnost v tlaku, odolnost proti vodě a mrazuvzdornost pak snižují náklady. Neméně důležitý je v takovém případě také adhezní můstek. V podstatě je to penetrační nátěr, který především zpevňuje podklad.

Renovace betonové podlahy

Samozřejmě, že i tak pevná a stabilní podlaha, jako je betonová podlaha čas od času potřebuje opravit nebo neodpovídá dokonalé struktuře pro stabilní a každodenní používání. Vyskytnou se praskliny, výmoly, beton se drolí anebo je prašný. Příčin může být mnoho. Například se může jednat o nedostatečné vyztužení, špatný technologický postup pokládky, špatný poměr betonové směsi, příliš moc vody nebo naopak příliš málo, velké zatížení a podobně.

Praskliny, které jsou menších rozměrů se dají dobře opravit i bez pomoci profesionální firmy. Ty větší ovšem tuto odbornou pomoc vyžadují. Všechny praskliny je třeba ale trochu zvětšit, aby se je podařilo dobře vyplnit opravnou směsí. K tomu slouží výkonná bruska a diamantový kotouč. Je třeba také prořezaný beton vysát a odstranit větší kusy betonu potom již pracovník odborné firmy natřít povrch penetračním nátěrem a vyplnit trhliny vhodným tmelícím prostředkem. Ve stavebninách jsou k dostání speciální prostředky k tomu určené.